Formy pomocy
Jakie formy pomocy realizuje OPS?
Osoby i rodziny zgłaszające się do Ośrodka w zależności od swojej sytuacji życiowej mogą skorzystać z pomocy w formie:
- pracy socjalna
- poradnictwa specjalistycznego
- pomocy finansowej
- pomocy w formie gorącego posiłku (dla dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli) i osób starszych (uczestników Dziennego Domu dla Osób Starszych).
- pomocy usługowej (osoby, które z powodu wieku lub stanu zdrowia mają trudności z samodzielnym prowadzeniem gospodarstwa domowego mogą otrzymać pomoc w formie usług opiekuńczych, świadczonych w miejscu zamieszkania. Pomoc ta jest odpłatna w zależności od wysokości dochodu osoby lub rodziny).
- rehabilitacji społecznej w placówkach oparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych
Ośrodek zajmuje się kompletowaniem dokumentów niezbędnych do otrzymania skierowania do Domu Pomocy Społecznej.
Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązaniu ich trudnej sytuacji życiowej.
Brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Kto składa wniosek?
Świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Podstawą do przyznania pomocy jest przeprowadzenie w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Komu przysługuje prawo do korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej?
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej w szczególności z powodu:
- ubóstwa,
- sieroctwa,
- bezdomności,
- bezrobocia,
- niepełnosprawności,
- długotrwałej lub ciężkiej choroby,
- przemocy w rodzinie,
- potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi,
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
- bezradności w sprawach opiekuńczo – wychowawczych prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą,
- alkoholizmu lub narkomanii,
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
- klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Kto może ubiegać się o świadczenia pieniężne z pomocy społecznej?
Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej i jednocześnie znaleźli się oni w jednej z wymienionych powyżej sytuacji.
Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 701 zł., kryterium dochodowe na osobę w rodzinie wynosi 528 zł.
Gdy dochód przekracza kryterium dochodowe?
Osoby lub rodziny, których dochód przekracza kryterium dochodowe w szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą korzystać ze świadczeń pomocy społecznej, których rodzaj, forma i ewentualna odpłatność za świadczenia będą uzależnione od sytuacji życiowej i materialnej osób lub rodzin ubiegających się o świadczenie.
Pomocy w formie pracy socjalnej i poradnictwa specjalistycznego udziela się niezależnie od wysokości dochodu.