WYJŚCIE – WARSZAWSKIE FILTRY

7 grudnia 2012 roku w ramach wyjść integracyjno-kulturalnych uczestnicy Wilanowskiego Programu Aktywności Lokalnej wzieli udział w wycieczce do WARSZAWSKICH FILTRÓW.

Warszawskie filtry należą do systemu wodociągów warszawskich zaprojektowanych i zbudowanych przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya.
1Filtry Lindleya to zespół obiektów technologicznych, z których najstarsze powstały jeszcze w XIX wieku (filtry powolne, czy zabytkowa już wieża ciśnień), a najnowsze w XXI wieku (Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym oddana do użytku w październiku 2010 r.). Obiekt jest świadectwem XIX-wiecznej myśli technicznej, dzięki której Warszawa znalazła się w czołówce miast europejskich posiadających własny system wodociągowy. Filtry Lindleya obejmowano ochroną jako zabytek stopniowo. 18 stycznia 2012 roku na mocy rozporządzenia prezydenta RP cały zespół filtrów uznano za pomnik historii. Status ten przyznano obiektom na całej działce – zarówno dziewiętnasto- i dwudziestowiecznym, wpisanym do rejestru zabytków, jak i świeżo wybudowanym budynkom oraz zieleni miejskiej.

7

6

5

4

3

2

Wyszukiwarka:

Link do strony kontakt OPS Wilanów
powrót do początku strony