16.12.2008

Relacja z IV Mazowieckiego Turnieju Bowlingowego

Dnia 14 października b.r. w Galerii Mokotów odbył się IV Mazowiecki Turniej Bowlingowy Środowiskowych Domów Samopomocy, którego organizatorem były wspólnie Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 2 przy Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 1 przy Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. Zawody prowadził pan Michał Olszański z TVP, znany m.in. z programu „Ekspres Reporterów”. W zawodach udział wzięły osoby niepełnosprawne z 24 Środowiskowych Domów z całego województwa mazowieckiego, a rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach: A i B.

Naszą reprezentację stanowili podopieczni dwóch Środowiskowych Domów Samopomocy (ŚDS Nr 1 i ŚDS Nr 2) działających przy Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy , którzy w przeciągu całego roku, w ośrodkowych rozgrywkach kręglowych zdobyli najwięcej punktów i rozegrali najwięcej gier.

W drużynie ŚDS Nr 1 znaleźli się: p. Joasia, p. Kasia, p. Maria, p. Tomek, p. Maciej, a w drużynie ŚDS Nr 2: p. Jola, p Bożenna, p. Regina, p. Paweł i p. Przemek. Reprezentacja ŚDS Nr 2, po grze na wysokim poziomie uzyskała bardzo wysoką średnią 75,0 pkt., jednak tego dnia inne drużyny okazały się mocniejsze. W kategorii A zwyciężyła drużyna z ŚDS Ursus, ul. Prawnicza 54, a w kategorii B triumfował ŚDS Żuromin.

W czasie Turnieju można było posilić się prawdziwą wojskową grochówką, a po emocjach sportowych przyszedł czas na strawę duchową. W części artystycznej, prowadzonej przez pana Andrzeja Frajndta z zespołu Partita, na uczestników Turnieju czekały nie lada atrakcje muzyczne. Najpierw wystąpił zespół Jeden Rytm Jeden Świat z ŚDS Bemowo, grający klimatyczną, przyjemną dla ucha muzykę. W dwóch utworach, grając na gitarze, towarzyszył zespołowi Ryszard Sygitowicz, znany kompozytor i instrumentalista, współpracujący m.in. z zespołem Perfekt, Dwa Plus Jeden czy Natalią Kukulską. Następnie, wraz Ryszardem Sygitowiczem wystąpił były lider zespołu Oddział Zamknięty, Jarosław Wajk, który witając się z publicznością powiedział:

„kochać mocarzy to żadna sztuka i bardzo się cieszę, że mogę siedzieć tu, na tym miejscu, wśród was, tak samo nierównych jak ja jestem nierówny, i w miejscu, w którym dzisiaj mieszka miłość. Niektórym brakuje miłości, niektórzy nie wierzą w to, że jest. Piosenka, którą chcemy teraz zagrać i zaśpiewać mówi o tym, żeby nie gubić wiary w miłość i w dom, i być może jest tutaj ktoś, komu te słowa są po prostu potrzebne”.

Po tak pięknym wstępie szczególnego wymiaru nabrała piosenka autorstwa Jarosława Wajka pt: „Do”. Wprowadzeni w liryczny nastrój z przyjemnością wysłuchaliśmy kolejnej piosenki, wykonanej przez ten niecodzienny duet, a był to przebój Erica Claptona pt: ”Tears In Heaven”. Zanim jednak muzycy go zaśpiewali, Jarosław Wajk powiedział jeszcze:

„kiedy otrzymuje się zaproszenie na tego typu spotkanie, przechodzi przez głowę taka myśl – jadę tam coś dać. Ale kiedy się już tutaj siedzi, zrobi się tą małą cząstkę tej wielkiej roboty, która tu została wykonana, wychodzi się chyba w przekonaniu, że się dużo dostało”.

Słowa te można uznać za definicję idei „otwórzmy drzwi wrażliwości”, idei która od czterech lat jest hasłem naszego Turnieju.

Po tych lirycznych uniesieniach nastąpiła zupełna zmiana klimatu, ponieważ na scenie pojawił się najpierw niedosłyszący tancerz z Fundacji Echo, wykonując dynamiczny, solowy taniec, a następnie zespół „Jestem Za” swoim koncertem porwał wszystkich do zabawy.

W końcu przyszedł czas na ogłoszenie wyników Turnieju i rozdanie nagród. Ceremonię tą prowadziły: Dyrektor OPS Wilanów, Pani Katarzyna Krupowicz – Kuzińska i Dyrektor OPS Bemowo, Pani Edyta Więckowska. Na zakończenie imprezy obie panie Dyrektor podziękowały za pracę, włożoną w przygotowanie Turnieju Kierowniczkom ŚDS z Wilanowa i Bemowa – p. Małgorzacie Kowalewskiej i p. Ewie Żochowskiej, na których barkach spoczywał główny trud zorganizowania tak dużej imprezy. Słowa podziękowania usłyszeli również terapeuci z obydwu ośrodków, wspomagający panie Kierowniczki w tym dziele.

Warto jeszcze dodać, że Turniejowi towarzyszyła wystawa prac uczestników z ŚDS Nr 2 w Wilanowie i z ŚDS Nr 1 z Bemowa. Podziwiać można było prace Pań Baś oraz Pani Grażyny.


Uczestnik z ŚDS ul. St. Kostki Potockiego 20 wykonuje swój rzut


Wystawa prac uczestniczek z ŚDS Wilanów, ul. St. Kostki Potockiego 20


Występ zespołu Jestem Za porwał wszystkich do wspólnej zabawy


Występują Ryszard Sygitowicz i Jarosław Wajk


Zawody prowadził i komentował pan Michał Olszański


Dyrektor OPS Wilanów, pani Katarzyna Krupowicz-Kuzińska ogłasza wyniki Turnieju


Podium czeka na zwycięzców IV Turnieju


Przemawia Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej w Dzielnicy Wilanów, pani Elżbieta Wdowiak


Przemawia pani Małgorzata Szarpak z Wydziału Polityki Społecznej z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego


Uczestnicy z ŚDS Bielany, ul. Grębałowska, odbierają swoją nagrodę

powrót do początku strony