26.06.2013

Wycieczka do pierwszej stolicy Mazowsza –Płocka

W dniu 16.05.2013roku seniorzy z Dziennego Domu dla Osób Starszych pod opieką  pracowników- Pani Anny Szubiak i Pani Katarzyny Lisowskiej udali się na wycieczkę do Płocka- miasta pięknie położonego na wysokiej 50 metrowej skarpie wiślanej.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po zabytkowym mieście. Wszyscy byli zachwyceni piękną Bazyliką Katedralną, w której  znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W kruchcie – znajduje się kopia słynnych brązowych, romańskich Drzwi płockich, wykonanych dla katedry płockiej około 1154 roku w Magdeburgu.

Widzieliśmy najstarszą polską szkołę elementarną, która powstała w 1180 r. i działa do dnia dzisiejszego. Obecnie jest to elitarne liceum ogólnokształcące, znane jako „Małachowianka”.Podziwialiśmy piękną panoramę rozciągającą się z Wzgórza Tumskiego, Stary Rynek z Ratuszem, Kościół św. Bartłomieja ufundowany przez Kazimierza Wielkiego.

Po pysznym obiedzie w jednej z płockich restauracji  zwiedzaliśmy jeszcze z przewodnikiem Muzeum Mazowieckie ze światowej klasy kolekcją sztuki secesyjnej.

 

To był wspaniały dzień, pełen wrażeń i przeżyć, a wykonane piękne zdjęcia i zadowolone miny zwiedzających są tego idealnym dowodem.

powrót do początku strony